THE conditions were spot on for the popular annual seafaring event in Little Haven at the weekend.
More than 500 people headed to the small coastal village for its Regatta with sailing, swimming and kayaking races enjoyed by all as well as children’s games and fishing competitions.
The sun shone and wind blew for those who had travelled from far and wide for the event which has been hailed a great success.
A spokesman for the Little haven Regatta Committee said: “We had a fantastic day for the Little Haven Regatta on Saturday, August 5 with over 500 people visiting from all over to watch and compete in the sailing, swimming and kayaking races. A day of family fun had by all finished off with the famous 'Tudors Mackerel Race'. We thank everyone for their support in making the day a success!”
The results on the day were:
St Brides Bay Handicap - Gibson & King Trophy
1st Will Colles, Dale YC
2nd Ross Prytherch, Dale & Pembrokeshire YC
3rd Bethan & Julian Owens, Pembrokeshire YC
1st Boat Home - James Williams Shield
Will Giles, London
1st Laser - P Howells Perpetual Cup
1st Howell Davies, Dale YC
2nd Neil Griffiths, Neyland YC
1st Junior Helm - Geoff Hellings Cup
Bethan Owens, Pembrokeshire YC
The Goultrop Handicap - Skomer Silver Jubilee Cup
1st Will Colles, Dale YC
2nd Bethan & Julian Owens, Pembrokeshire YC
3rd Neil Griffiths, Neyland YC
1st Boat Home - Rev JFG Richards Challenge Cup
1st Will Giles, Effy & Jamie Giles, London
1st Junior Helmsman -West Wales Guardian Cup
Bethan Owens, Pembrokeshire YC
Long Course Open Handicap - John Davies Memorial Cup
1st Will Colles, Dale YC
2nd Bethan & Julian Owens, Pembrokeshire YC
3rd Ross Prytherch, Dale & Pembrokeshire YC
Inshore Events
Single Handed Canoe /Kayak - Gibson Cup
Aged 12 and under
1st Bethan Jones, Cardiff
2nd Theo Jones, Cardiff
3rd=Ted Isherwood, Tilton on the Hill
3rd= Alfie Jones, Cardiff
Single Handed Canoe /Kayak - Jack Sheppard Cup
Aged 13 - 16
1st Bradley Brookshaw, Ludlow
2nd Nikki Lynch, Dublin
3rd Sean Knight, Cardiff
Single Handed Canoe/Kayak - Perpetual Challenge Cup
Adult Ladies
1st Aisling Lynch, Dublin
2nd Natalie Lane, Ludlow
Single Handed Canoe/Kayak - Connemara Cup
Adult Men
1st Julian Smart, Little Haven
2nd Tim Lunel, Hook Norton
3rd Colin Lynch, Dublin
Swimming Races
50 yards Boys 12 and under - Jackie Pallo Cup
1st Cai Owen, Haverfordwest
2nd Edward Smart, Little Haven
3rd Michael Grainger, Broad Haven
50 Yards Girls 12 and under - Tony Blackburn Cup
1st Carys Vane, Little Haven
2nd Olivia Weaver, Worcester
3rd Niamh Devonald, Little Haven
50 Yards Boys 13-16 - Jimmy Young Cup
1st Henry Llewellin, Little Haven
2nd Daniel Knight, Cardiff
50 Yards Girls 13-16 - Elizabeth Godfrey Cup
1st = Katie Smart, Little Haven
1st = Nikki Lynch, Malatide
3rd Isla Macdonald-White, Little Haven
Ping Pong Ball Collection Race - Baron Knights Cup
1st Bethan Jones, Rhiwbina
2nd= Michael Slotema, Whitchurch
2nd= Jake Bennett, Haverfordwest
Brenda Thomas Memorial Cups (for beach games)
Faye Dicks, Broad Haven
Alex Turnstall, Loughborough
Best Endeavour Cup
Stanley Randall, Hersham
Tudor Mackerel Race - Swan Tankard
1st Andy Grey & Byron Grey, 23 fish, Little Haven
2nd Izzy, Will, Jamie, Lottie & Ed Giles, Little Haven
Longest Mackerel - Wigwam Trophy
Andy & Byron Grey, Length of fish 31cm, Little Haven
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here